Nefes Terapisi

Nefes Terapisi

Nefes terapisi, nefes almayı ve nefesin insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkisini merkeze alan geniş yelpazede tedavi yaklaşımlarını içerir. Çoğu nefes terapisinde, sıklıkla diğer uygulamalar ile birlikte yapılan çeşitli nefes egzersizi türleri kullanılır. Burada bahsedilenlere ilave olarak, yoga benzeri nefes terapileri arasında Qigong ve T'ai Chi Chu'an da yer alır. Bu Çin egzersizleri, nefes kullanımını ve fiziksel hareketleri kapsar.

Nefes Çalışması 
Çeşitli nefes çalışması türleri, bilinçli ya da dairesel nefes olarak da bilinen, yeniden doğuş ile ilişkili olan bir nefes tekniği kullanır. Bu teknik yatar vaziyette gerçekleştirilir ve ağızdan aralıksız alınıp verilen bir nefes döngüsü içerir. Kişi mümkün olduğunca tam olarak nefes alır, doğal ve rahat bir şekilde nefes verir,  nefes alıp vermesi arasında duraksama olmamalıdır. Holotropik nefes çalışmasında, psikedelik durumu teşvik etmek için derin ve hızlı nefesler eşliğinde coşkulu sesler kullanılır.

Gevşeme Yanıtı
Herbert Benson, transandantal meditasyonun (Hintli Yogi Maharishi Mahesh tarafından Batı’ya getirilmiş olan popüler bir yaklaşım) etkileri üzerine yaptığı çalışmaya dayanarak meditasyona, nefes tekniklerini, sessizce oturmayı ve zihni "gevşeme yanıtına'” odaklamayı birleştiren, dini olmayan bir yaklaşım geliştirmiştir.

Derin Nefes 
Karın solunumu ve rahat nefes olarak da bilinen bu teknik, bir bakıma pranayamaya benzer. Kişi rahatlamak için yavaş ve derin nefes alır. Kişi endişeli veya stresli olduğunda, vücut savaş ya da kaç tepkisi ile otomatik olarak yanıt verir. Beden gerilir, kalp atışları hızlanır ve diyaframdan, sığ nefes almaya başlar. Kişi derin nefesler alarak bu savaş ya da kaç tepkisini önleyebilir. Ağız kapatılır ve kişi burnundan yavaşça nefes alır. Daha sonra alınan hava yaklaşık beş saniye süreyle akciğerlerde tutulur. Bu süre zarfında alınan nefes, kişinin karnının bir balon gibi şişmesine neden olur. Kişi daha sonra havayı yavaşça ağzından bırakır. Nefes döngüsü kişi sakin hissedene dek, gerektiği kadar birçok kez tekrarlanır.

Faydaları

Nefes terapilerinin çoğu genellikle genel sağlığı desteklemek ve belirli psikolojik, fiziksel ve/veya ruhsal durumları yönetmek için kullanılır. Genel faydaları arasında stresi azaltması, enerjiyi ve canlılığı artırması ve yoga ve diğer benzer uygulamaların kullanılması durumunda esnekliği artırması sayılabilir. Nefes terapileri aynı zamanda astım, yüksek tansiyon, baş ağrısı ve romatoid artrit gibi çok çeşitli spesifik şikayetlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Nefes egzersizleri, bazı çocuklarda astım ataklarını önlemeye ve akciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olmuştur. Nefes terapisi, yorgunluğu, öfke ve düşmanlık duygularını azaltmaya, bunun yanı sıra yeni kalp ameliyatı geçirmiş bazı kişilerde kalp problemleri riskini düşürmeye yardımcı olmak için de kullanılır. Yoga, özellikle 2000'li yılların başında kanser, kalp hastalığı ve HIV /AIDS gibi kritik hastalıklar için geleneksel tedaviye eşlik eden bir tedavi olarak, giderek daha fazla kullanılır olmuştur.

Nefes terapisi, bu hastalıkları tedavi etmez ancak gevşeme teknikleri, stresi azaltmaya ve sıhhat hissini artırmaya yardımcı olur. Bir psikoterapi türü olarak kullanılan nefes çalışması ve meditasyonun, uygulayıcılarının eski çatışmalarını çözmelerine, kendilerine olan güvenlerini artırmaya ve iç huzuru elde etmelerine yardımcı olduğu söylenir. Bu faydaların yanı sıra spiritüel arayışı olan kimseler, bu terapilerin yüksek bilince ulaşmalarına yardımcı olduğunu keşfedebilir.


Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: nefes, terapisi